SEPSAL: JAN JAKUB / ČESKÁ REPUBLIKA
V dnešní době cestuje miliony lidí, což je naprosto báječné! Ale abychom si ať již dovolenou, nebo dlouhodobé cestování užili a v pořádku se také vrátili domů, je nutné dodržovat určité základní návyky, díky kterým bude naše cestování také bezpečné. Jednotlivé segmenty bezpečnostních návyků, jsou doporučeny jako naprosté minimum. V krátkosti si také povíme dovětky z osobní zkušenosti a nebo důvod udávaného názoru.
- NÁVYKY PRO ZVÝŠENÍ BEZPEČNOSTI
- Nepodcenit zdravotní stav jedince a podstoupit důkladné zdravotní prohlídky. Včetně dentálního vyšetření. Tohle je asi naprostá klasika a mnoho lidí to podceňuje. Byť se to nezdá, je to s bezpečností na cestách velmi spojeno. Na našem zdravotním stavu totiž závisí cokoli, co děláme, nebo se chystáme udělat. Zdravotní stav byl na prvním místě, také během celé evoluce lidské bytosti a je tedy jasné, že v bezpečnosti na cestách hraje opravdu nejvyšší prioritou. Návštěva cestovatelské medicíny, doporučená očkování (i když nejsem zastánce očkování), rentgeny ústní dutiny a poradit se se svým lékařem, jaké léky mít do dané destinace u sebe. S tím se váže kvalitně vybavená LÉKÁRNIČKA, nejdůležitější jsou přípravky pro dezinfekci ran, protože se i malá ranka, může v tropech hojit pekelně dlouho a přinést velké zdravotní potíže. No a širokospektrá antibiotika. Antibiotika mi na cestách doslova zachránili život. Důležité je pravidelně PÍT, doplňovat minerály například Himalájsou solí a nezanedbat přísun ovoce a zeleniny. Pokud člověk pije čistou vodu, vystavuje se riziku dehydratace a to je život ohrožující stav. Čistá voda neobsahuje žádné minerální látky ani elektrolyty, proto se to řeší onou solí. Opět dodávám, že zdravotní stav jedince, je základ bezpečnosti. Čím v horším zdravotním stavu jsem, tím více ohrožuji sám sebe., nebo mé okolí. S tím se váže dodržovat HYGIENU. Dávat také pozor, kde kupuji jídlo a tak podobně. Sami jsme byli nakaženi přenosnými bakteriemi v Kambodži a řešit na cestách takovouto nákazu, je opravdu činnost, kterou si nechám příště ujít.
- Materiální příprava – na vybavení je bezpečí také závislé! Stačí se podívat na historky, blogy a vyprávění různých cestovatelů, jak je jejich levné vybavení zklamalo, ba dokonce ohrozilo na zdraví či životě. A ano, s vybavením je naše bezpečí velmi spojeno. Neříkám ať si lidé kupují nejdražší výdobytky cestovatelské ,,gear,, komunity, ale jet do Amazonie s plachtou ze zahrádkářství za 30kč, nebude to pravé ořechové! V prioritách přežití, potažmo v udržení se v bezpečí, je ochrana na prvním místě, tudíž je to jedna z věcí, kterou nesmíme podceňovat. Kvalitní oblečení, tepelný komfort, kvalitní přístřeší, ať už je to stan, celta, hamaka, cokoliv. No a o dalším vybavení ani nemluvě. Vždy nabitý mobil, lékárnička, nůž, zapalovač a dostatek vody a filtr na vodu, by neměl chybět v žádném batohu jakéhokoliv cestovatele. No a to se bavíme o naprostém základu, který určuje jak se o sebe dokážeme během cest postarat. Pokud ne, jsem odkázán na 7Eleven a ten nemusí být všude. Pamatujte, že pokud se na přípravu a vybavení vyprdnete a něco se vám stane, vaše záchrana a vaše nedbalost, může ohrozit život a zdraví vašich zachránců!
Foto: Horský trek Tongariro Crossing / TRAVEL HELPERS CZ
- Lokalizace osoby na cestách – Kdyby alespoň tuto činnost přivedli cestovatelé k dokonalosti, bylo by ve statistikách ztracených osob, o polovinu případů méně. Je to tak podceňovaná činnost, že je mi záhadou, proč se nestala povinnou. V první řadě doporučuji přihlásit se do programu DROZD.MZV.CZ Je to portál ministerstva zahraničí, který monitoruje České občany na cestách do zahraničí. Posílá předem upozornění na možná nebezpečí v oblasti a popřípadě řeší pomoc v dané zemi. Dnes jsme se dostali do bodu, kdy každý krok na cestách sdílíme na Instagram, Facebook a pomáháme tím masovému turismu destabilizovat a ničit krásné přírodní oblasti, jednu za druhou. To ano, toto dělá 99% cestovatelů a jsou na své výtvory ještě pyšní. Ale napadlo někdy někoho, před každým výletem, trekem, či přesunem dál, napsat tuto skutečnost rodičům, kamarádům? Nebo tuto informaci sdělit na recepci jejich ubytovacího zařízení? NE! No a to je ta chyba. Před každým vaším krokem neuploadujte foto na Instastories, ale povězte vašim přátelům: ,,Kámo, jdu na horu McKindley, vracím se za setmění. Pokud se neozvu, asi se stal průser kámo voe,,! To jediné stačí k tomu, aby po vás během neočekávaného průšvihu, začali okamžitě pátrat a procento, že vás záchranné složky naleznou živého, se o mnoho zvýší. No a to za tu větu přece stojí, nemyslíte? Nepodceňujte nebezpečí na cestách, je reálné jako autonehoda, nebo požár. Lidé si nebezpečí připustí, jakmile se do něho dostanou a to již bývá mnohdy pozdě.
- Cestování je bezpečné, ale i v lidech ve světě bývá mnoho zlého. Já sám, když se vracím do Čech z putování po světě, najednou cítím, že mám potřebu se ozbrojit, připravit se a necítím se příliš v bezpečí. To se mi moc na cestách nestává, ale i přes tuto báječnou zprávu, není dobré lidi všeobecně podceňovat. Lidé jsou ohromné bytosti s velkým a laskavým srdcem. Do doby, než natrefíte na blbce. K tomuto nevyvratitelnému faktu, se mi váže několik zásad, které je dobré dodržovat jak na návštěvě u tetičky v Praze, tak i ve velkoměstech jako je New York a podobně.
- Toulání se v noci po ulici. Stane se, že vás váš prostředek pro přepravu vysadí někde v noci, v tomto případě je nejlepší si dopředu najít na rychlo ubytování v dosahu nádraží a na vaše místo dorazit až druhý den po rozednění. Nechodit nočními ulicemi, natož pokud jste sama žena. Hodně pomáhá dělat jako že člověk telefonuje.
- Chovej se vždy jako místní a dělej jako, že tam patříš! Nejsnažší cíl je zmatený a bezradný turista. Předejdi tomu a i když nevíš, dělej jako že víš a chovej se jako místní.
- Nevytahuj mobil, peníze, ani další cennosti na místech se zvýšenou koncentrací lidí. Náměstí, ulice, nebo obchodní centra.
- Pokud už narazíš na agresora či násilníka, zachovej klid! V dané zemi si zjisti, jaké jsou zde legální prostředky pro sebeobranu a v případě vaší touhy, si tyto prostředky po příletu pořiďte. Vždy ale dodržujte platné zákony a pamatujte, že NEZNALOST NEOMLOUVÁ. Cestovatelskou radou, může být poskytnutí agresorovi falešné peněženky, záložního mobilu, či prošlé platební karty. Mít prostě vše dvakrát. On bude mít radost, že nejde s prázdnou a vy nepřijdete o své cennosti. Zde je důležité uvědomit si, že toto nefunguje na každého, ale je lepší to zkusit, než rovnou vydat vše co máte. Může vám to také dodat případný čas, proto abyste vymysleli lepší strategii.
- Pokud se člověk stane terčem zájmu potencionálně nebezpečného jedince, po zachování již zmíněného klidu, je zapotřebí psychologicky jednat. Funkční může být věta: ,,Jsem sledována GPS TRACKEREM, protože cestuji kolem světa. Držím se striktně plánované trasy a pokud z ní sejdu, GPS upozorní příslušné úřady. No a nebo pokud stisknu toto tlačítko,,.Vždy jednejte s klidem a většina i labilních jedinců si pokračování v omezování vaší svobody rozmyslí.
- Závěrem k tomuto bodu, lze říci, že váš největší obranný systém, je vaše INTUICE a ŠESTÝ SMYSL. Pokud se vám cokoli nebude zdát, ať již v hostelu, při autostopu, nebo na ulici. Obraťte se v kramflecích a jednoduše z této situace odejděte. Intuice zachránila tolik lidských životů, že pokud se na něco spoléhat, pak právě na váš smysl.
- Pokud jste již napadeni, kop do rozkroku útočníka, je velmi efektivní a vyučuje se v mnoha systémech sebeobrany. Vždy po útoku urychleně opusť místo útoku, UTEČ a informuj místní POLICII.
Foto: Kempování v Australské buši / TRAVEL HELPERS CZ
- Pravidlo 3N – NIKDY NIKOMU NEVĚŘ! Na cestách to platí trojnásob. Lidé jsou úžasné bytosti, ale každý máme, vnímání toho co je dobré a co špatné rozdílné. Každý jsme byli vychováváni jinak. Nikam nechoďte s lidmi, když na vás vaše intuice křičí STOP. Risk je zisk, to ano, ale né za každou cenu. Pokud jste v zemích jako je Kambodža, Barma a podobně, zde nevěřte ani státním úřadům. Policie je v mnoha částech země falešná a využívá neznalosti turistů, pro sebeobohacení. Mnoho lidí se dostalo do problémů s úřady, právě díky důvěře k těmto falešným lidem. Mnoho potíží může vyřešit například při cestě na hraničním přechodu ELEKTRONICKÉ VÍZUM. To se s nikým bavit nemusíte a jen projdete. Dávejte si pozor na svá zavazadla, nenechávejte je bez dohledu a nikdy je nikomu nesvěřujte. Ani řidiči autobusu, nikomu! Mějte na cestách více cestovních pasů, každý jinde, pro případ ztráty. Nebo další doma u rodičů. Je to rychlejší, než čekat na vystavení nového. Mějte veškeré vaše dokumenty, pasy, víza, zálohované na flešce. Tu mějte vždy s sebou.
- DODRŽOVÁNÍ MÍSTNÍCH ZÁKONŮ a etických kodexů – Že to nesouvisí s naší bezpečností? Vážně? Omyl dámy a pánové, souvisí a to velmi. Nepřejete si naštvat takového Thajce. Že Thajci milují lidi a jsou národ úsměvů? Noo, to pak doporučuji více studovat místní kulturní zvyklosti a vždy se dopředu lépe informovat, než pak okusit hořkou chuť reality. Nebudu se zde rozepisovat o tom jak to v Thajsku chodí, jde o to, dopředu si zjistit, jak se v dané zemi chovat. Jaké zákony tam platí, co je TABU a co se naopak vyžaduje. Pokud se takto informujete, vyhnete se tolika potížím, že budete velmi rádi, že jste tento článek dočetli až do konce. Opět píši, NEZNALOST NEOMLOUVÁ!
- NĚKTERÉ ZEMĚ, nemají být navštíveny. Tento bod zní poněkud ,,srabácky,, ale měli bychom si tuto skutečnost uvědomit. Né všechny zěme a né všichni lidé, touží být bombardováni turismem. Neocení to ani samotná příroda, ale o tom zase příště. Teď se budeme bavit o Muslimských zemích a hned ze začátku upozorňuji, že nejsem zaujatý a ani xenofobní, či jiný pojem využívající liberální Evropa. Mám dokonce kamaráda muslima, četl jsem celý Korán a navštívil mnoho muslimských zemí. Studoval laicky tuto kulturu a v armádě před nasazením v Afghánistánu, nás vyučoval v etice místní překladatel. To jen tak pro pochopení důležitosti, neboť jsem na internetový diskuzích četl možná už stovky reakcí typu: ,,Když se oni nepřizpůsobují u nás, nebudu se přizpůsobovat já u nich,,! Tohle si zkusíte třeba v Pakistánu a už se nemusíte také vrátit. Prostě to tak je a pokud chcete cestovat a vracet se živí a zdraví, respektujte tuto a jakoukoliv jinou kulturu a nehrajte si na hrdiny. Co se týká HOLEK cestovatelek, dávejte si dvojnásobný pozor v těchto zemích. Sám jsem byl svědek chování Egypťanů v 5 hvězdičkovém hotelovém resortu, k mladé dívce, které přítel odešel na toaletu. Muslimští chlapci to vnímají jinak a proto nepodceňujte sílu této touhy a vyhýbejte se oblastem s výskytem únosů, útoků, či dalších potencionálně nebezpečných míst. Pokud chcete, spojte se s dalšími chlapi cestovateli a vyrazte ve skupině. Ale samotná holka v muslimské zemi, to není dobrý nápad a jako člověk, s téměř 10 lety zkušeností v oblasti bezpečnosti, toto rozhodně nedoporučuji. Poví vám to jak lidé žijící v těchto zemích a potvrdí i cestovatelé, kteří pochopili jak tento náboženský systém funguje. Dalo by se o tom povídat hodiny a hodiny, ale to není předmětem tohoto vlákna. Vždy se dopředu informujte a cestujte s rozumem. Ještě jeden dodatek k muslimské komunitě… rozhodně nejsou všichni zlí! Jsou mezi nimi úžasné a dobrosrdečné bytosti, ale jsou si všichni tak moc podobní, že je od sebe do poslední chvíle nerozeznáte. To je holý a bolestivý fakt. Takže si to pamatujte a vždy se řiďte instinktem.
Foto: Někdy jsou ty výstupy náročné (smích) / TRAVEL HELPERS CZ
Na závěr bych rád dodal, VĚŘTE MÍSTNÍM a nechte si poradit. Pokud se někam chystáte a místní vám řeknou, že to není dobrý nápad. Věřte tomu. Nejsou hloupí a jistě vědí, co vám říkají. Mnohdy se ale také pletou a jen se vás snaží odradit, abyste se ubytovali například v drahém hotelu a tak podobně, ale chcete to pak zjišťovat?
- Pokud vás bezpečnost určitých zemí zajímá a rádi byste načerpali více informací, podívejte se na naše videa, ze série BEZPEČNOSTNÍ A INFORMAČNÍ PŘEHLED. Odkaz na YouTube kanál.
Cestujte bezpečně, zodpovědně se připravujte, chovejte se k ostatním lidem s úctou a pamatujte, že nejlepší mezinárodní jazyk, je úsměv. 🙂
Šťastné návraty domů, přeje tým TRAVEL HELPERS CZ
gasfda Prosinec 24, 2019
Zdravím,
když máte potřebu radit jiným, zkuste se zamyslet jednak nad pravopisem, ale i nad některými radami. Třeba čistá voda je jistě vhodná k pití a žádný minerální rozvrat nehrozí, plete se vodu čistou (tedy opak znečištěné) a destilovanou! Jediný zdroj destilované vody, která může potkat cestovatele je sníh. A zamyslete se také nad tvrzením o cestování samotných žen do muslimských zemí (které se opravdu nepíší s velkým písmenem), ano Pákistán jistě není dobrý nápad, ale ono muslimské je i Turecko, Írán (který je pro samostatné ženy z mého pohledu o dost bezpečnější než mnohé EU země) a další.
admin Leden 14, 2020 — Post Author
Dobrý den,
mockrát vám děkujeme za lekci českého jazyka, určitě si vaše rady vezmeme pro příště k srdci. V článku se o destilované vodě nikde nepíše, ani o minerálním rozvratu, pouze o riziku dehydratace, která je reálnou hrozbou. Než příště začnete degradovat něčí tvorbu, nastudujte nějaká dodatečná témata a pročtěte si článek pořádně, abyste neuvedl další čtenáře v omyl.
Děkujeme vám a přejeme příjemný den…
Jan Jakub – TRAVEL HELPERS CZ